Przejdź do treści

Przedszkole 31 – zadanie 4

ZADANIE NR 4 „PRZYBIJ PIĄTKĘ CZERWONEMU KAPTURKOWI” – ekologiczna WYCIECZKA

Nasze przedszkolaki wykonały 4 zadanie konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”, którym była ekologiczna wycieczka związana ze źródłami energii. U nas wycieczek było kilka 🙂

„CYGAŃSKI LAS i okolice”

Przedszkolaki w drodze do Cygańskiego Lasu sprawdziły jakość powietrza na eko-słupku. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadziła od parku, w którym dzieci zobaczyły m.in. suchy strumień, przez las, aż pod tzw. skocznię w okolicy bielskich Błoni. W parku i w lesie przedszkolaki wypatrywały nowych budek lęgowych dla ptaków oraz tablic edukacyjnych. Dzieci podziwiały przyrodę, leśny potok oraz dotarły do przystanku edukacyjnego związanego z energią wodną. Utrwaliły sobie wiadomości związane z obiegiem wody w przyrodzie, a dzięki instalacji interaktywnej dowiedziały się jak powstaje wir wodny. Przedszkolaki ułożyły puzzle ze zwierzętami leśnymi i pokonały leśny tor przeszkód.

Podczas kolejnej wycieczki dzieci poszukiwały paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na pozyskanie energii słonecznej. Udało się zobaczyć panele na dachach domów, a także instalację przy stacji rowerów miejskich. Po drodze, dzieci w jednym z przydomowych ogródków obserwowały ciekawą konstrukcję z ruchomym wiatrakiem. Pokaźną instalację fotowoltaiczną oraz starą studnię dzieci widziały również podczas wycieczki do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie.

„Warsztaty ekologiczne w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej”

Przedszkolaki odwiedziły Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej. Dzieci wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Z teatrzykiem Kamishibai „Opowieści z zielonego parku” poznały historię starego dębu, który został opuszczony przez mieszkańców-leśnych przyjaciół. Wszystko spowodowane było zanieczyszczeniami i smogiem. Na szczęście opowieść dobrze się skończyła i smog został pokonany. Dzieci przypomniały sobie zasady zachowania w lesie i parku, a także inne zasady dbania o naszą planetę. Utrwaliły takie pojęcia jak ekologia i recykling, a następnie wzięły udział w warsztatach dotyczących „Segregacji śmieci” . W grupach, zgodnie z wylosowanymi karteczkami posegregowały zgromadzone odpady do odpowiednich koszy.

„Wirtualny spacer po ZAPORZE W WAPIENICY”

Przedszkolaki wzięły udział w wirtualnym spacerze po Zaporze wodnej w Wapienicy. Zobaczyły jak wygląda z lotu ptaka i poznały jej przeznaczenie.